Жниварка – сільськогосподарське обладнання навісного або причіпного типу, яке використовується для скошування і переробки агрокультур. Навісні жниварки встановлюються на комбайн і призначені для роздільного збирання врожаю, причіпні – в якості тягової сили для них використовуються трактори. Менш поширені – це самохідні та обчісувальні жатки. Перші за рахунок автономності мають високу продуктивність, другі – зрізають тільки верхівки, залишаючи стебла недоторканими.

Основні несправності жниварок

Найбільшою популярністю користуються навісні та причіпні жатки. Вони схожі за конструкцією і складаються з корпусу, стабілізатора, мотовила, зворотно-поступального механізму, транспортера, шнека. Жниварки відрізняються характеристиками і призначенням, їхня ефективність і надійність багато в чому залежить від виробника. Незважаючи на велику різноманітність, усі вони мають свій робочий ресурс, потребують регулярного обслуговування та періодичного ремонту.

Ремонт і технічне обслуговування слід виконувати в спеціалізованих майстернях. Наприклад, подібні послуги пропонує компанія АгроКар, відома на ринку сільгосптехніки понад 10 років. У каталозі компанії – трактори, обприскувачі, жатки, борони, посівні комплекси, сівалки, культиватори, а також запасні частини та витратні матеріали для сільськогосподарської техніки. Серед послуг АгроКар – професійні консультації, ремонт і обслуговування агротехніки.

Ознаки несправності жниварки:

  • Не тягне мотовило;
  • Неякісні зрізи, вирвані стебла;
  • Скупчення зерна (збиральної культури) перед подавальним шнеком;
  • Намотування стебел на шнек;
  • Слід після проходу жатки;
  • Перекошене мотовило.

Сучасні жниварки являють собою складні механічні пристрої для скошування різних культур, транспортування в бункер для подальшої обробки або укладання скошеної маси на полі. Через складність обладнання не завжди можна виявити ознаки несправності жатки самостійно, тому доводиться звертатися до фахівців.

Якщо ви шукаєте якісні запчастини до сільгосптехніки - дивиться на нашому сайті

Основні причини несправності жниварки

Причиною поломки жниварного обладнання може бути несвоєчасне обслуговування і неправильне зберігання, неточне налаштування і невідповідні умови експлуатації. Але не тільки це.

Причини несправності жниварок:

  • Велика швидкість руху;
  • Неправильно відрегульоване мотовило або фрикційна муфта;
  • Дефекти ножів;
  • Неправильне регулювання шнека;
  • Перевантаження шнека;
  • Занадто висока вологість зібраної культури;
  • Неправильне регулювання пружин.

Якщо мотовило стоїть нерівно, значить, несправна гідросистема – або в гідроциліндрах різна кількість оливи, або система не прокачана чи заповнена.

Деякі причини несправності жатки можна усунути самостійно, в деяких випадках потрібна допомога кваліфікованих майстрів.

Самостійне налаштування жниварки

Правильне налаштування жатки перед її експлуатацією забезпечує максимальну ефективність і продуктивність. Для того, щоб отримати високі показники, слід виконати регулювання жатки та додаткових компонентів. Згідно зі статистикою, втрати за 1 годину простою жниварки – до 0,15%, у разі використання несправної жниварки – до 25%. Правильне налаштування дає змогу знизити цю цифру до 1,5%.

Жатка має рівномірно подавати скошену масу, правильно повторювати рельєф і швидко адаптуватися до конкретних умов роботи.

Для цього потрібно:

  1. Відрегулювати лінійну швидкість мотовила – відношення до швидкості комбайна (трактора) має становити 1,4-1,7 за загальної швидкості до 7 км/год і 1,2-1,4 за загальної швидкості понад 7 км/год;
  2. Налаштувати дільник – він має бути встановлений без вільного ходу перпендикулярно жатці;
  3. Відрегулювати ріжучий апарат – він має стояти чітко по центру, пальці мають бути без відколів, збитих кромок та інших пошкоджень;
  4. Виставити зазор між сегментом і пальцем – відстань має становити від 10 до 25 мм;
  5. Налаштувати зазор між робочими площинами вкладишів пальців і сегментів ножа – затягуючи або послаблюючи притискні пружини, необхідно виставити передній зазор до 0,8 мм, задній – від 0,3 до 15 мм.
  6. Відрегулювати гвинтовий шнек – для збирання зернових культур відстань від столу до кромки має бути не більше 1,5 мм;
  7. Виставити пальці шнека – відстань до нижньої точки столу має бути максимальною, на вході похилого транспортера – мінімальною;
  8. Налаштувати відбійну планку – вона повинна знаходитися на відстані 2-3 мм до гвинтів шнека;
  9. Відрегулювати похилий транспортер – приводний вал слід виставити перпендикулярно, відстань між ланцюгом і повзуном під третьою планкою має бути 2 мм.

Правильне регулювання жниварки дає змогу оптимізувати роботу тягової техніки та заощадити пальне, мінімізувати втрати і продовжити безаварійний термін служби збиральної техніки. Це непросте завдання, тому налаштування найкраще виконувати завчасно і робити це в сервісному центрі.